Perfumy - co należy o nich wiedzieć?
2021-06-09
Perfumy to naprawdę bardzo rozległy oraz niezwykle interesujący temat. Zazwyczaj jednak nie zagłębiamy się przesadnie w ich historię czy też specyfikę. Zależy nam jedynie na wybraniu odpowiedniego zapachu dla siebie, który będzie pasował do różnych okazji. Jeśli jednak chcemy zawsze "pachnieć adekwatnie do sytuacji", warto poznać ich specyfikę nieco bliżej.
Perfumy - dlaczego ich zapach utrzymuje się krótko?
Częstym pytaniem które sobie zadajemy jest to, dlaczego zakupione przez nas perfumy mają krótką trwałość. W tym przypadku wszystko uzależnione jest od tego, jakie jest stężenie olejków zapachowych w wodzie oraz etanolu, lub też po prostu w jednym z nich. Taka baza sprawia, że zapach spaja się ze skórą. Po pewnym czasie alkohol wyparowuje, natomiast wyczuwalne stają się już tylko i wyłącznie substancje zapachowe. Im wyższe stężenie olejków, tym intensywniejszy i dłużej utrzymujący się zapach.
Największe stężenie tych substancji, mają perfumy. Mają one w swoim składzie od 15 do 40% składników zapachowych. Są one zatem bardzo intensywne w swoim zapachu i naprawdę długi czas utrzymują się na skórze. Wystarczy tylko jedno lub też dwa spryskania, aby woń utrzymywała się przez długi czas. Warto korzystać z nich rozsądnie pod względem ilości.
Kolejna w zestawieniu jest woda perfumowana. Zawiera ona stężenie olejków zapachowych na poziomie 15-20%. Nie jest zatem aż tak intensywna i świetnie nadaje się na co dzień. Jest także dużo tańsza niż perfumy.
Wody toaletowe mają natomiast od 5-10% składników zapachowych. Ich zapach utrzymuje się mniej więcej przez 4 godziny.
Woda kolońska zawiera stężenie od 3-8 %. Dziś kojarzy są ją przede wszystkim z zapachami męskimi, choć błędnie. Wody kolońskie były bowiem tworzone jako produkty zawierające mniej składników zapachowych, ale również z przeznaczeniem dla kobiet.
Wody odświeżające, czyli tzw. mgiełki, zawierają natomiast poniżej 3% olejków zapachowych, rozpuszczonych w wodzie.
Nuty głowy, serca i bazy
Perfumy dzieli się na trzy części składowe, a mianowicie na nuty głowy, serca oraz na nuty bazowe - to wpływa na zapach oraz na trwałość perfum . Nuty głowy są tym, co czujemy jako pierwsze po spryskaniu dłoni czy też szyi. Są one najbardziej intensywne, najczęściej mają ziołową woń lub też cytrusową. Nuty serca mogą natomiast być wyczuwalne przez wiele godzin, nim perfumy rozwiną się w nuty bazowe. Sercem zazwyczaj są zapachy typowo kwiatowe, owocowe drzewne czy też korzenne.
Nuty bazy to coś, co nie jest ujawniane przez perfumy na samym początku. Są one bowiem bardzo mocne, dlatego skrywa się je za pozostałymi z nut. Dopiero gdy tamte w pełni wybrzmią, baza daje o sobie znać. Jest dobrze wyczuwalna, świetnie spaja się ze skórą i utrzymuje się przez wiele godzin. Często bazą są nuty drzewne.