Farby do włosów

2020-11-26

Farby do włosów to dzisiaj jeden z częściej kupowanych kosmetyków. Kobiety je pokochały, bo dają możliwość szybkiej i przystępnej cenowo zmiany wizerunku. Na rynku znajdziemy różne rodzaje farb, a ich wybór będzie uzależniony przede wszystkim od oczekiwanej trwałości nowego koloru oraz kondycji wyjściowej włosa. Jaki produkt do koloryzacji będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie? Podpowiadamy!

Farby do włosów – nietrwałe i półtrwałe środki do koloryzacji

Krótkotrwałe farby do włosów występują najczęściej w postaci: farb jednodniowych lub kilkudniowych, żeli, pianek, maskar, lakierów lub szamponów. W swoim składzie nie posiadają one amoniaku ani utleniaczy przez co nie niszczą struktury włosa. Wykazują działanie powierzchniowe, a więc kolor nie wnika wewnątrz włosa, a jedynie osadza się na jego powierzchni. Z tego też powodu spłukuje się z niej po jednym lub kilku myciach. Zaletą farb nietrwałych jest ich bezpieczeństwo dla kosmyków, wadą – tendencja do brudzenia odzieży i pościeli, zwłaszcza, gdy włosy są wilgotne.

Półtrwałe farby do włosów występują w postaci kremów koloryzujących oraz szamponów. W tym przypadku kolor może się utrzymywać nawet do 25 myć. Będzie stopniowo blaknąć i tracić intensywność po każdym umyciu włosów. Produkty te zawierają w swoim składzie cząsteczki pigmentu, które przenikają wierzchnią warstwę włosa i częściowo wypełniają tę korową. Farby półtrwałe najczęściej w swoim składzie nie mają utleniaczy lub posiadają te o najniższym poziomie stężenia. Ich zaletą jest posiadanie kompleksów odżywczych pielęgnujących i nabłyszczających kosmyki.

Trwałe farby do włosów

Trwałe farby do włosów są najliczniej kupowanym i najpowszechniej stosowanym kosmetykiem do włosów w dziedzinie ich koloryzacji. Dają trwały i niezmywalny efekt. Istnieje szeroka paleta barw podstawowych, które można ze sobą mieszać, co daje niezliczone ilości możliwości koloryzacji. Farby trwałe to również rozjaśniacze. Cząsteczki pigmentu w farbach trwałych są tak niewielkie, że mogą głęboko wnikać w warstwę korową włosa. Tam się powiększają, co uniemożliwia ich wypłukiwanie.

Kolory trwałe powinny być dobierane indywidualnie z uwzględnieniem kondycji wyjściowej włosa, jego struktury, koloru i grubości, ale też: wyglądu modelki/modela i ich oczekiwań.

Naturalne produkty koloryzujące do włosów

Najbardziej znanym naturalnym środkiem do koloryzacji włosów jest henna. Ma ona niestety kilka wad. Przede wszystkim jej efekt jest nietrwały, a ponadto hennę ciężko aplikować i może ona sprzyjać reakcjom alergicznym.

Nowością na rynku są farby roślinne bazujące na składnikach naturalnych i pozbawione amoniaku, parabenów oraz silikonów. Często posiadają w składzie hennę, ale też kwasy owocowe o działaniu pielęgnującym i roślinne proteiny. Nie rozjaśniają włosów i nadają im naturalny kolor blond, brązu lub miedzi.